Jeho prvním trenérem se tehdy stal Jiří Nezbeda, trenér běžců. První dva roky, až do odchodu na vojnu, se věnoval běhání. Ve skupině byli většinou již „hotoví“ atleti, jako reprezentanti Čeněk Hanka, Milan Gála, Vašek Chudomel, Bohouš Klimánek a další, od kterých se mohl učit.
Svoji vojnu si odsloužil na Moravě, kde nebyly žádné podmínky pro sportování. Přesto se snažil využít každé volnější chvilky k tréninku. Na Dni armády se stal pětinásobným přeborníkem útvaru. Na Armádních sportovních hrách se postupně probojoval až do posledního 4. kola, kde mu ale nebyl umožněn start. Na závěr vojny se mu ve Vyškově podařilo vyhrát desetiboj z 15 startujících. Z vojny se vracel domů se ctí.
Po návratu do Prahy zjistil, že za dva „ztracené“ roky jsou jeho tréninkoví partneři již někde jinde. Rozloučil se s běháním a svým trenérem Nezbedou. Začal se připravovat s trenérem skoků Pavlem Formánkem a po krátkém čase se stal skokanem do dálky a trojskokanem. Byl platným členem a později i oporou „B“ družstva, se kterým dlouhá léta sklízeli úspěchy.
Jeho sportovní výsledky byly tehdy spíše průměrné, protože pracoval ve fyzicky náročných profesích a na další aktivitu po práci mu nezbývaly síly. Atletika byla pro něj vždy jen zábava. Naplno se svému koníčku začal věnovat až s blížícím se důchodem.
TJ Bohemians Praha. Nedávno zahájil svou 70. závodní atletickou sezónu v dresu TJ Bohemians Praha. Každý rok tato jednota vyhlašuje nejlepší sportovce jednotlivých oddílů. Josef se stal nejlepším atletem již 22x a získal ocenění „Čestný člen“.
Nuselské schody. Před lety byla jeho specialitou běh do schodů, odkud má 15 vítězství. Startoval 15x v „Běhu do Nuselských schodů“ a nikdy tam v kategorii veteránů neprohrál.
Silvestrovský běh. Jako veterán zvítězil 3x v Silvestrovském běhu v Apolinářské zahradě.
Atletický pětiboj. Třikrát zvítězil v „Atletickém pětiboji“ v Olešnici v Orlických horách. První rok vyhrál, druhý skončil jeho bratr Vlastík. Další rok vyhrál v novém rekordu 3044 bodů, který platí dodnes. Vlasta skončil druhý a jeho dcera Jana vyhrála ženy. Třetí rok vyhrál i se zraněnou achilovkou a putovní pohár byl jeho napořád.
Víceboje. Zúčastnil se celkem 195 vícebojů.
Šumperský Šikula – veteránský víceboj. Startoval zde 11x a hned v 1. ročníku zvítězil před favoritem Petrem Gybasem. Dvakrát skončil druhý.
Pražská veteraniáda. Zúčastnil se všech 44 ročníků jako závodník a nejméně v 35 případech i jako pořadatel. Má odtud mnoho medailí, drobných cen i rekordů.
Medaile. Získal 65 medailí z haly v Chemnitz, 27 z Rakouska – z Welsu, několik medailí z příbramských vícebojů, 5x ze Sportovních her seniorů v Praze. Má i stříbrnou medaili z roku 1989 z otevřeného veteránského mistrovství USA v San Diegu z trojskoku.
Mistrovství republiky. Na domácích mistrovstvích (v hale a venku) se umístil na 1. místě ve své kategorii již 227x za 47 let.
Rekordy. Vytvořil nebo vylepšil veteránský rekord ČR 99x. Některé stále platí, zejména v trojskoku.
Mezistátní utkání. Startoval v 17 mezistátních utkáních. V prvním v roce 2012 v Čejkovicích dosáhl plný počet bodů a byl nejlepší ze všech.
Družstva. Sestavil družstvo Prahy, se kterým opakovaně vyhráli soutěž krajských družstev. Byl třetím nejvíce bodujícím členem.
Velká kunratická. Jeho „rekord“ 64 účastí na tomto závodě byl zapsán do České knihy rekordů.
Síň slávy. Jako jeden z prvních byl nominován do atletické síně veteránů. A také byl nominován v roce 2024 do Síně slávy TJ Bohemians Praha.
Zahraniční starty. Startoval na MS 24x, HMS 17x, WMG 6x – na Novém Zélandu získal 6 medailí. ME 59x, HME 37x, EMG 11x. Od roku 2017 pokaždé zvítězil v trojskoku a má z nich 17 medailí. V roce 2023 získal z Evropy 9 medailí, z nichž „nejhorší“ byla stříbrná. Stal se 2x mistrem Evropy (za výšku a dálku) a získal 2x stříbro za trojskok a desetiboj a 5 medailí z EMG z Tampere (1 zlatá a 4 stříbrné). Z ME Pescary se vrátil jako nejúspěšnější z Čechů. Celkem má 47 medailí a 159 startů na těchto mistrovstvích.