Mistrovství Evropy v akrobatické gymnastice 2023

Na letošním dvanáctém ročníku European Age Group Competition v akrobatické gymnastice hájily české barvy akrobatky oddílu TJ Bohemians Praha – Jana Kinštová a Ema Nešporová a Lada Hamříková, Rosa Podařilová a Ester Jelínková. Do bulhraské Varny odcestovaly pod vedením trenérky Zuzany Sedlákové a mezinárodní rozhodčí Jany Smolíkové. Svými výkony děvčata vybojovala 19. místo mezi páry a 28. místo v závodu trojic. Úspěchem ale byla již samotná nominace, neboť splnění obtížnosti a kvalifikačních předpokladů pro kategorii 12-18 let je velmi náročné, a naposledy se tak českým akrobatkám zadařilo před devíti lety.

Do kvalifikace závodu nastoupil ve čtvrtek 12.10.2023 nejprve ženský pár ve složení Kinštová, Nešporová se svou statickou sestavou. Až na dvě drobné technické chyby se sestava velmi podařila a děvčata získala známku 24,450. Těsně za nimi předvedla svou dynamickou sestavu trojice Hamříková L, Podařilová, Jelínková. I přes nedávné zranění ruky, které si vyžádalo i sádru, trojice předvedla svůj suverénně nejlepší výkon v celé sezóně, který rozhodčí ohodnotili známkou 24,410.

V sobotu 14.10. se karta obrátila a pár závodil se svou dynamickou sestavou. Elegantní choreografie a zdařilé prvky bez jediného pádu znamenaly bodové hodnocení 24,150. K vyšší známce chybělo už pouze větší sebevědomí na koberci a čistší doskoky a dochyty ze společných prvků. I trojici se v jejich statické sestavě vesměs dařilo. V pyramidách udržely veškeré předepsané výdrže, nicméně zaváhání v choreografii rozhodčím neuniklo a děvčata si tak v celkovém hodnocení vysloužila známku 24,300. Na kvalifikaci do finále scházelo trojici i páru 3,5 bodu, nicméně známky kolem 8 bodů v uměleckém dojmu a kolem 16 bodů v technickém provedení značí velmi slušný výchozí bod pro další starty na velkých mezinárodních závodech. Celé reprezentaci moc děkujeme a gratulujeme k pěkným výkonům.

Tisk